Blagdanska ljekarna

Autorica: Irena Hrgović, mag. pharm.

Ljekarne Crnković

Blagdani su vrijeme okupljanja obitelji i prijatelja, ali i nezaobilazne tradicije uživanja u hrani. Blagdanske delicije stižu nam baš u vrijeme kada nam je tjelesna aktivnost u pravilu smanjena. Pretjeran energetski unos uzrokuje pohranu kalorija u obliku masnog tkiva, posljedični porast tjelesne težine te povišene razine masnoće i glukoze u krvi. Kako bismo izbjegli neugodne tegobe za vrijeme blagdana, ali i ozbiljnije posljedice, važno je odgovorno uživati u hrani.

Konzumiranje obilnih obroka i hrane bogate mastima i ugljikohidratima, prezačinjenih jela, ali i alkohola, često uzrokuje dispepsiju, odnosno osjećaj boli ili neugode u gornjem dijelu probavnog sustava. Tegobe koje se javljaju su loša probava, osjećaj nadutosti, žarenje i pečenje u želucu, podrigivanje, mučnina i povremeno vraćanje kiselog želučanog sadržaja prema jednjaku (refluks).

Lučenje želučane kiseline potaknuto unosom hrane stvara kiselinski sloj iznad želučanog sadržaja, neposredno ispod spoja s jednjakom. Donji sfinkter jednjaka mišić je koji u fiziološkim uvjetima sprječava vraćanje želučanog sadržaja u distalni dio jednjaka. Konzumiranjem hrane mišić se opušta i omogućuje njezin prolazak iz jednjaka u želudac. "Teški” obroci bogati mastima i ugljikohidratima potiču pojačano lučenje želučane kiseline i usporavaju pražnjenje želuca. Uzimanjem većih količina hrane želudac se prilagođava volumenu i širi preko svoje uobičajene veličine, što uzrokuje nepotpuno zatvaranje sfinktera i vraćanje kiselog sadržaja prema jednjaku. Posljedično osjećamo brojne nelagodne simptome kao što su žgaravica, mučnina, poteškoće s gutanjem, bol iza prsne kosti i nadražaj ždrijela. Simptomi se pogoršavaju nakon jela te pri saginjanju ili ležanju kada je olakšan prolaz sadržaja želuca prema jednjaku. Riječ je o benignom stanju, no dugotrajni, neliječeni refluks može potaknuti niz komplikacija – upalu i promjene na sluznici jednjaka, krvarenja te, u određenim slučajevima, karcinom. Kada povrat sadržaja u jednjak uzrokuje česte i dugotrajne simptome ili oštećenja tkiva jednjaka, govorimo o gastroezofagealnoj refluksnoj bolesti (GERB), a nastaje zbog poremećaja funkcije donjeg sfinktera jednjaka. Liječenje GERB-a temelji se na supresiji lučenja želučane kiseline primjenom inhibitora protonske pumpe (IPP), no unatoč pravilnoj primjeni terapije, do 40 % bolesnika i dalje ima neugodne simptome povezane s refluksom.

Ublažavanje simptoma refluksa alginatima poznato je već nekoliko desetljeća. Alginati su polimeri prirodnih polisaharida izoliranih iz smeđih algi koji u kiselom okruženju želuca prelaze u viskozni gel neutralnog pH. Gel se stvara u roku od nekoliko minuta, što omogućuje brzo olakšanje simptoma. Porast pH aktivira karbonate koji otpuštaju ugljikov dioksid, a on se hvata u alginatni gel te ga čini lakšim od želučanog sadržaja. Gel pluta na želučanom sadržaju i formira mehaničku barijeru sprječavajući povratak sadržaja prema jednjaku. Njegovo djelovanje i olakšanje simptoma traje i do četiri sata. Alginati se mogu koristiti samostalno ili uz terapiju IPP-a i blokatora H2 receptora za brzo ublažavanje simptoma, a uz savjetovanje s liječnikom mogu se koristiti tijekom trudnoće i dojenja.

Povećan unos hrane u blagdansko vrijeme također uzrokuje mučninu i otežanu probavu. Jedan od tradicionalnih pripravaka jest ekstrakt đumbira koji pomaže kod osjećaja nadimanja, mučnine i povraćanja. Biološki aktivni spojevi u đumbiru su gingeroli, šogaoli i gingerdioli. Učinkovito smanjuje nelagodu uzrokovanu prejedanjem i stimulira pražnjenje želuca, a zbog antispazmodičnog djelovanja ima blagotvoran učinak na grčeve glatkih mišića probavnog sustava. Proizvodi na bazi đumbira sigurni su za primjenu od 3. godine života, a mogu se uzimati i tijekom trudnoće.

Obilni obroci i nizak unos vlakana zahtijevaju veću količinu probavnih enzima kako hrana ne bi ostala neprobavljena ili nedovoljno probavljena. Ako ih organizam ne proizvede dovoljno, pojavljuje se osjećaj nadutosti i težine u želucu. Uzimanjem probiotika ubrzava se uspostava ravnoteže crijevne mikroflore te smanjuje mogućnost nastanka zastoja u probavi. Nerazgradive sastavnice hrane, prebiotici, poboljšavaju preživljavanje probiotika u probavnom sustavu. U kombinaciji s probavnim enzimima (amilazama, peptidazama i lipazama) mogu se naći u dodacima prehrani, a njihovo simbiotsko djelovanje ublažava neugodne tegobe uzrokovane neprimjerenom prehranom tijekom blagdanskih dana.

Literatura:

1. Hu M.-L. i sur. Effect of ginger on gastric motility and symptoms of functional dyspepsia. World J Gastroenterol. Jan 7, 2011; 17(1): 105-110. doi:3748/wjg.v17.i1.105.

2. Koop H. Medical Therapy of Gastroesophageal Reflux Disease Beyond Proton Pump Inhibitors: Where Are We Heading? Visceral Medicine, 2018 Apr;34(2):110-115. doi: 10.1159/000486692.

3. Muller M. i sur. Alginate on demand as add-on for patients with gastro-oesophageal reflux disease and insufficient PPI effect.Dtsch Med Wochenschr. 2018 Nov 22. doi: 10.1055/a-0736-5959.

4. Sandhu DS i sur. Current Trends in the Management of Gastroesophageal Reflux Disease. Gut Liver. 2018 Jan 15;12(1):7-16. doi: 10.5009/gnl16615.

Povezani proizvodi

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našoj Zaštiti privatnosti i osobnih podataka.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.

  • Analitički kolačići pomažu nam unaprijediti web-stranicu prikupljanjem i analizom podataka o njezinu korištenju.

  • Marketinške kolačiće koristimo radi povećanja relevantnosti oglasa koje primate.

Jeste li zdravstveni djelatnik?

Da bi prilagodili rezultate pretrage, molimo odgovorite jeste li zdravstveni djelatnik?

Pristupanjem stranici preuzimate odgovornost na sve poduzete radnje i dostavljene podatke. Svaka zlouporaba ove stranice podliježe odgovornosti.