Autorica: prim. Alemka Jaklin Kekez, dr. med., spec. pedijatar,
uži spec. pedijatrijske gastroenterologije,
Poliklinika za dječje bolesti Helena, Zagreb
Začepljenost nosa jedan je od češćih problema s kojim se susreću djeca i roditelji kroz djetinjstvo.
To je problem koji, kada je prisutan, narušava čitav niz fizioloških funkcija koje nos obavlja: propuštanje i filtriranje zraka za donje dišne puteve, optimiziranje temperature i vlažnosti, sudjelovanje u formiranju pojedinih glasova, održanje njuha, prohodnosti Eustahijeve tube i dobrog sluha. Najčešće je riječ o kongestiji, tj. začepljenosti nosa upalne prirode. Tada, zbog upalnog bubrenja sluznice uslijed nakupljanja tekućine i upalnih stanica iz proširenih kapilara u sluznici nosa i produkcije prekomjerne količine sekreta, zrak ne može normalno strujati. Uzrok tome najčešće su akutne virusne ili bakterijske infekcije gornjih dišnih puteva, a danas sve češće i alergije.
Kod djece su tegobe češće i izraženije nego u odraslih jer su nosni hodnici uži, pa već mala kongestija dovodi do smetnji disanja. S druge strane, kako mala djeca ne znaju disati na usta, začepljenost nosa čini ih razdražljivima. Takvo stanje dodatno ometa hranjenje, pogotovo kod dojenčadi, koja da bi mogla sisati, moraju moći istovremeno disati na nos.
Začepljenost nosa povećava rizik sekundarnih bakterijskih infekcija i komplikacija, primjerice upale uha. Neprohodnost nosa mijenja vokalizaciju nekih glasova te oni dobivaju nazalni prizvuk. Ako kongestija dugo traje, može dovesti do provodnih smetnji sluha i kod manjih ometati i razvoj govora. Značajna začepljenost loše djeluje na miran san, dovodi do hrkanja, a ponekad čak i do kratkih pauza disanja (apneje) tijekom sna.
Kako spriječiti i ublažiti začepljenost nosa
Jasno je da je radi svega ranije navedenog izuzetno važno osigurati prohodnost nosa, tj. što bolje riješiti kongestiju.
U svrhu prevencije treba izbjegavati boravke u zadimljenim prostorijama sa suhim zrakom, koji djeluju kao iritansi, a za alergičare alergene poput prašine i peludi, koji provociraju začepljenost. Poželjno je ovlaživanje zraka i prozračivanje prostorija te izbjegavanje pretjeranog grijanja.
Od preparata koje možemo koristiti za bolju prohodnost nosa i rješavanje začepljenosti razlikujemo nekoliko skupina, a nalazimo ih na tržištu u obliku kapi i spreja.
Prema djelovanju razlikujemo tri grupe preparata:
- djeluju na bolje čišćenje i vlaženje nosa
- smanjuju otok sluznice na principu osmoze i razrjeđuju sekret (prirodni dekongestivi)
- sadrže aktivne supstance koje umanjuju otok i sekreciju (klasični dekongestivi).
Fiziološka otopina i izotonična morska voda
Prva i najjednostavnija skupina preparata koji pomažu u čišćenju i vlaženju nosa jesu fiziološka otopina i izotonična morska voda. Korisno ih je obilno ukapati/ušpricati, nakon toga malo pričekati i zatim ispuhati nos, a kod dojenčadi i male djece uz pomoć pumpice ili nosnog aspiratora izvući natopljeni sekret iz nosa.
Njihova je prednost to što se mogu često i dugotrajno koristiti, odnosno neće isušiti i oštetiti sluznicu nosa i nema nuspojava. Međutim, u situacijama jače kongestije oni nisu pretjerano učinkoviti, tj. ne mogu smanjiti edem tkiva i sekreciju iz nosa. Ipak, i tu se mogu koristiti, jer prvotnim ispiranjem sekreta omogućavaju dekongestivima da bolje djeluju ako se iza primjene.
Prirodni dekongestivi
Prirodni dekongestivi preparati su hipertonične morske vode koji su djelotvorniji za dekongestiju od prve skupine (izotoničnih otopina), a imaju manje nepovoljnih učinaka nego klasični dekongestivi. Ti preparati sadrže prirodne mineralne soli mora, a zbog hipertoničnosti jednostavnim mehanizmom osmoze izvlače suvišnu tekućinu iz tkiva te smanjuju edem i dodatno razrjeđuju gusti sekret. Također dobro vlaže sluznicu te obnavljaju mukocilijarnu aktivnost i čišćenje nosa. Važno je naglasiti da se prirodni dekongestivi hipertonične morske vode dobro podnose, tj. nisu neugodni kod primjene i mogu se koristiti duže nego klasični dekongestivi. U najtežim stanjima nosne kongestije mogu se kombinirati s klasičnim dekongestivima te nakon toga nastaviti sami sve dok je to potrebno.
Klasični dekongestivi
Klasični dekongestivi imaju aktivne tvari koje značajno djeluju na manju otečenost sluznice i manje lučenje sekreta tako što stišću krvne žilice u sluznici nosa. Oni služe samo za stanja najjače kongestije i treba paziti na dobna ograničenja. Najbolje ih je upotrijebiti nakon preparata za čišćenje kako bi bolje prionuli na sluznicu.
Isti imaju i neke nepovoljne učinke. Ponekad nakon što prestanu djelovati može doći do reaktivnog proširenja kapilara i ponovnog pojačanja lučenja sekreta. Uz to, prečesta i dugotrajna uporaba djeluje nepovoljno na samu sluznicu tako što je isušuje te može uzrokovati iritaciju i oštećenje. Zato je važna njihova kontrolirana primjena, što znači ograničiti upotrebu na najviše pet do sedam dana u kontinuitetu. Najbolje je koristiti ih samo kada to preporuči liječnik. Posebno oprezan treba biti kod male djece.
Zaključno
Neprohodnost nosa predstavlja značajnu smetnju i može biti preduvjet daljem kompliciranju bolesti gornjih dišnih puteva, ali i smetnji hranjenja, sluha i razvoja govora.
Za uspostavu prohodnosti nosa poželjno je koristiti preparate koji nam u tome pomažu, vodeći računa o tome što je optimalno u određenoj situaciji, a da pritom nije štetno. Ako se nosna kongestija učestalo ponavlja ili ako je riječ o kroničnoj kongestiji, preporučuje se pregled specijalista otorinolaringologa kako bi se otkrio uzrok i pravilno pristupilo rješavanju uzroka problema.