Prisutan je u više od polovice bolesnika alergičnih na perenijalne alergene (grinje ili mačju dlaku). Neke epidemiološke studije pokazuju da više od 70 posto bolesnika s alergijskim rinitisom ima izražene očne smetnje i ta populacija bolesnika ima veće pogoršanje kvalitete života nego oni koji imaju samo nosne simptome.
Različiti se terapijski modaliteti primjenjuju u svrhu očuvanja ili jačanja epitelne barijere. U posljednje vrijeme, u tu se svrhu apliciraju otopine koje sadrže ektoin. Ektoin je bakterijski peptid koji prevenira oštećenje epitelne barijere osmotskim stresom. Stoga se upotrebljava u prevenciji i liječenju ne samo respiratornih, već i kožnih, očnih i probavnih manifestacija oštećenja epitelne barijere.
Konvencionalna terapija alergijskog konjunktivitisa uključuje primjenu nazalnih kortikosteroidnih sprejeva, antihistaminika u peroralnom ili topikalnom obliku, uz dodavanje očnih ili nazalnih kromona i antikolinergika, ovisno o kontroli simptoma prvom linijom terapije (antihistaminici ili topikalni nazalni kortikosteroidi).