Na petom izdanju konferencije Future Tense, koja je u Zagrebu održana 8. svibnja 2025., brojni predstavnici poslovne zajednice podijelili su svoja iskustva i mišljenja o tehnologiji, inovacijama, održivosti te nužnosti promišljanja o budućnosti u vremenima neprestanih promjena. Konferenciju su otvorili dr. sc. Howard Yu, s predavanjem o važnosti strateškog razmišljanja o budućnosti i Tamira Snell, kulturna sociologinja iz Copenhagen Institute for Futures Studies.
„Tvrtke koje samo gase požare, preživljavaju današnje izazove, međutim ostaju iznimno ranjive sutrašnjima. Stvorite organizaciju koja se može prilagođavati, ali i širite poslovanje na smislen način, umjesto da ganjate brzi profit. Zapamtite, ni jedna prednost nije vječna. Zato je ulaganje u buduće mogućnosti uvijek prioritet“, upozorio je Yu, profesor menadžmenta i inovacija s International Institute for Management Development (IMD) u Švicarskoj u sklopu predavanja „The Future-Ready Mindset: Strategic Resilience in a World of Rapid Change“.
Osim što klimatske promjene doživljavamo kao izolirane incidente, Tamira Snell navela je osjećaj udobnosti te strah od promjena kao ključne razloge zbog kojih izbjegavamo mijenjati ponašanja.
„Naša svakodnevica oblikovana je udobnostima poput automobila, letova ili brze mode, a promjena tih navika zahtijeva trud, vrijeme i novac. Kada se pritom sustav ne mijenja – kada politike, infrastruktura i korporacije ostaju iste – mnogi se pitaju ima li smisla mijenjati se. Tu se javlja i strah, jer kad problem izgleda prevelik, ljudi se često povlače umjesto da djeluju“, kazala je Snell.
Konferencija je i ove godine okupila futurologe, lidere iz različitih industrija, kao i predstavnike javne uprave koji žele promišljati o budućnosti, ulagati u nju i aktivno je strateški oblikovati. Jedan od govornika bio je i izvršni direktor JGL-a Mislav Vučić koji sudjelovao u panelu „Investment in Research and Innovation as a Prerequisite for Europe's Competitiveness“.
„Globalna farmaceutska industrija godišnje ulaže gotovo 300 milijardi dolara u istraživanje i razvoj, dok JGL trenutno izdvaja oko šest posto svojih godišnjih prihoda u iste svrhe. Za usporedbu, dugoročni cilj Europske unije jest ulaganje u visini od tri posto BDP-a. Naša ulaganja ponajprije su usmjerena na područje dermatologije, posebno na proizvode za liječenje akni, te oftalmologije, gdje se fokusiramo na terapije za suho oko i glaukom. Važno je istaknuti da svako ulaganje u našoj industriji, uključujući i ona u R&D, mora imati pacijenta kao početnu i krajnju točku. Ključno je stvarati dodatnu vrijednost i odgovoriti na nezadovoljene potrebe pacijenata“, istaknuo je Vučić.
U svom izlaganju naglasio je i kako pretjerana regulacija i birokratizacija unutar Europske unije trenutno predstavljaju ozbiljnu prepreku inovativnosti i konkurentnosti europske farmaceutske industrije.
U prezentacijskom prostoru konferencije provedeno je mjerenje očnog tlaka i suhoće oka by Vizol S Hydro Lipid Balance. Specijalisti i specijalizanti oftalmologije iz bolnice Sv. Duh, Poliklinike Croatia i iz KBC-a Sestre milosrdnice obradili su 68 pregleda, a čak kod 13 pacijenata dijagnosticiran je visoki očni tlak.