U okviru trogodišnje, zdravstveno-stručne suradnje JGL-a s Hrvatskim nogometnim savezom (HNS), ponosni smo što je ovih dana objavljena klinička studija o učinku izotonične morske vode (Aqua Maris Classic) na nosnu prohodnost i subjektivne parametre disanja kod vrhunskih sportaša.
Podsjetimo, studija je spojila sportsku stručnost unutar hrvatskih nogometnih reprezentacija i uspješan brend JGL-a Aqua Maris te rezultirala zanimljivim, pozitivnim saznanjima o mogućnostima poboljšanja rezultata, na temelju znanstvenih i stručnih spoznaja.
U randomiziranom kontroliranom ispitivanju sudjelovala su 64 zdrava sportaša/ice, a ciljevi su bili istražiti utjecaj izotonične morske vode na subjektivnu prohodnost nosa (NOSE upitnik – eng. Nasal Obstruction Symptom Evaluation) i objektivni protok zraka (eng. Peak Nasal Inspiratory Flow, PNIF) kod sportaša.
„Istraživanja pokazuju da se do 56 posto sportaša žali na probleme s alergijskim rinitisom koji ometaju performanse, a uz to nazalna opstrukcija može utjecati na kvalitetu sna i povećani rizik od astme. Naš je cilj bio istražiti učinak izotonične morske vode na zdrave sportaše, što je predstavljalo dosad neistraženo područje. Intervencijska skupina od 33 sportaša koristila je naš Aqua Maris Classic svaki dan, dok kontrolna skupina sportaša nije koristila nikakve sprejeve. Obje skupine trenirale su sedam dana prema istom planu, a sprej se unosio tri puta dnevno u obje nosnice, prije vježbanja“, objašnjava Vedrana Aljinović-Vučić, direktorica Medicinskih poslova, dodajući kako su se podaci o ishodima (NOSE i PNIF) prikupljali u tri vremenska intervala.
Rezultati su pokazali:
- značajan utjecaj fizičke aktivnosti na prohodnost nosa,
- značajno smanjenje subjektivne opstrukcije nosa u skupini koja je koristila Aqua Maris Classic u odnosu na kontrolnu skupinu,
- sinergijski i kumulativan učinak ispiranja nosa izotoničnom morskom vodom na opstrukciju i prohodnost nosa tijekom intenzivnih sportskih aktivnosti,
- sigurnost, učinkovitost i pristupačnost metode za sportaše.
Rezultati su objavljeni u časopisu Journal of Clinical Medicine, uglednom međunarodnom znanstvenom časopisu (Q1 u kategoriji „Medicine, General & Internal“, indeksiranom u Scopus, Web of Science (SCIE), PubMed, PMC, SciFinder i drugim bazama SCIE).
„Studija je važan doprinos znanstvenom razumijevanju uloge lokalnih terapija u sportskom zdravlju i podrška rutinskoj primjeni izotoničnih sprejeva s morskom vodom koja bi mogla predstavljati sigurno i učinkovito rješenja za sportaše. Pored toga, studija donosi važan napredak za JGL u domeni medicinskih poslova te potiče razvoj vlastitog intelektualnog vlasništva kroz post-marketinška istraživanja međunarodne znanstvene relevantnosti“, zaključak je Aljinović-Vučić.